The DIN-A-MITE C silicon controlled rectifier (SCR) power controller provides a low cost, compact and versatile solid state controller option for controlling electric heat.
This solid state controller is designed and manufactured with the quality features expected from Watlow. DIN-rail and standard panel mounting plus a cabinet thru-wall mount version are available.
Basic features of the solid state controller include single-phase, three-phase/two leg, and three-phase/three leg, 24-600VAC operation. Current switching capabilities range from 30 to 80A depending on the model ordered.
Variable time base, linear voltage and current process control or VAC/VDC input contactor versions are available. Single-phase, phase angle firing and current limiting are also available. All configurations are model number dependent and factory selectable. This solid state power controller includes 200KA short circuit current rating (SCCR) tested up to 480VAC to prevent arch flash with required fusing.
| Mounting: | DIN-rail, back panel or through wall. |
| Max Output: | 80A |
| Output Firing: | Zero Cross, Phase Angle |
| Phase Configurations: | 1 or 3 |
| Ambient Operating Range: | 80°C (176°F) |
| Agency Approvals: | UL® 508, C-UL®, CE, SCCR |
| Dimensions: | 5.45 in. (138 mm) H x 3.25 in. (83 mm) W x 5.74 in. (146 mm) D |
| Warranty (years): | 3 |
| Features | Benefits |
|---|---|
| 200KA Short Circuit Current Rating |
|
| DIN-rail, standard panel or thru-wall mount |
|
| Touch-safe terminals |
|
| One and three-phase power |
|
| Open heater/shorted output alarm |
|
| Faster switching with solid state |
|
| UL® 508 listed, C-UL® and CE with filter |
|
| System solution component |
|
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.