The SERIES F4 1⁄4 DIN temperature process controller offers performance features to meet a wide range of industrial processing needs.
The F4 process controller is ideal for semiconductor manufacturing equipment, plastic processing and packaging equipment and industrial process control applications.
This process controller features a four line, high definition LCD interface display, in addition to an information key that enables easy set up and control operation, minimizing the chance for error. Its 16-bit microprocessor ensures accuracy and delivers performance advantages you can count on from a Watlow controller.
Four digital inputs remotely modify controller operation or enable display of pre-defined operator messages. Advanced process controller features include cascade, ratio, differential, duplex slide wire and re-transmit options.
| Control / Limit Loops: | 1 / 0 |
| Alarms: | 2 |
| Mounting: | 1/4 DIN front panel |
| Max Output: | 2A |
| Phase Configurations: | 1 |
| Ambient Operating Range: | 0 to 65°C (32 to 149°F) |
| Agency Approvals: | UL®/C-UL®, NEMA 4X, IP65, CE |
| Communication Protocols: | Modbus® RTU |
| Display Height:: | 1.75 in. (44 mm) combined |
| Warranty (years): | 3 |
| Features | Benefits |
|---|---|
| Guided set-up |
|
| High definition four-line LCD display |
|
| Information “I” Key |
|
| Customized menuing |
|
| High performance 16-bit microprocessor |
|
| Universal input |
|
| Modbus® communications ready |
|
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.