The EZ-ZONE PM Express panel mount limit controller from Watlow’s family of limit controls is an industry leading limit controller that allows for optimal performance utilizing simple over/under limit control and menu functionality without complex features.
The EZ-ZONE PM Express limit controller is ideally suited for basic applications and usage levels.
The EZ-ZONE PM Express limit controller is the next generation of controllers leveraging the strong legacy of Watlow’s SERIES 94, SERIES 945 and SERIES SD limit controllers where easy-to-use features are needed for basic applications. It includes one universal input and the option for up to two outputs and is available in 1⁄32 and 1⁄16 DIN panel mount limit controls packages.
The EZ-ZONE PM Express limit controls are a great addition to the EZ-ZONE PM family which includes two other controller versions, the EZ-ZONE PM integrated controller and the EZ-ZONE PM temperature and process controller. This family provides an ideal platform to perform many applications.
| Max Limit Loops: | 1 |
| Max Monitor Channels: | 1 |
| Alarms: | 1 |
| Mounting: | 1/32, 1/16 front panel |
| Max Output: | 5A |
| Ambient Operating Range: | -18 to 65°C (0 to 149°F) |
| Agency Approvals: | UL®, CSA, CE, RoHS, W.E.E.E., FM, NEMA 4X, IP66 front seal, SEMI F47-0200 |
| Communication Protocols: | Standard Bus |
| Display Height: | 0.41 in. (11 mm) to 0.84 in. (21 mm) |
| Warranty (years): | 3 |
| Features | Benefits |
|---|---|
| Simplified menu |
|
| Standard bus communications |
|
| Factory Mutual (FM) approved over and under limit with auxiliary outputs |
|
| Agency approvals: UL® listed, CSA, CE, RoHS, W.E.E.E. FM, SEMI F47-0200 |
|
| P3T armor sealing system |
|
| Touch-safe package |
|
| Consistent Termination Labeling (CTL) connection system |
|
| High-amperage power control output |
|
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.