Watlow’s family of microprocessor-based temperature controllers offers an economical solution for applications that require simple, on-off control.
The SERIES CF temperature controllers and set point controllers incorporate a microprocessor design that delivers the repeatability, accuracy and performance advantages you can count on from Watlow’s basic temperature controllers. Fixed set points are available and an indicating display is an option. SERIES CF controllers are UL® and C-UL® listed and carry CSA and CE approvals. Watlow’s temperature controllers include industry-leading service and support and are protected by a three-year warranty.
| Control / Limit Loops: | 1 / 0 |
| Mounting: | DIN-rail, Front-panel |
| Max Output: | 8A |
| Ambient Operating Range: | 0 to 70°C (32 to 128°F) |
| Agency Approvals: | UL®, C-UL, CE, CSA, ANSI, RoHS, W.E.E.E. |
| Communication Protocols: | n/a |
| Display Height: | 0.28 in. (7 mm) |
| Warranty (years): | 3 |
| Features | Benefits |
|---|---|
| Fixed set points |
|
| Multiple mounting options |
|
| Heat or cool operation |
|
| Fahrenheit or Celsius operation with indication |
|
| Agency approvals |
|
| Microprocessor based technology |
|
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.