The DIN-A-MITE® B is a low-cost, highly compact and versatile solid state electric heat controller.
The DIN-A-MITE B capabilities include single-phase and three-phase zero-cross switching up to 40 and 22 amperes, respectively at 600VAC (see rating curve). This electric heat controller’s design includes proper heat sinking and terminations simplifying integration into applications. DIN-rail and back panel mounting is standard on this electric heat controller. The DIN-A-MITE controller is also mercury free.
Variable time base, 4-20mA process control or VAC/VDC input contactor versions are available. A shorted silicon controlled rectifier (SCR) alarm option is also available. All configurations are model number dependent and factory selectable. This power controller also includes 200KA short circuit current rating (SCCR) tested up to480VAC to prevent arch flash with required fusing.
| Mounting: | DIN-rail or back panel |
| Max Output: | 40A |
| Output Firing: | Zero Cross |
| Phase Configurations: | 1 or 3 |
| Ambient Operating Range: | 80°C (176°F) |
| Agency Approvals: | UL® 508, C-UL®, CE, SCCR |
| Dimensions: | 3.7 in. (95 mm) H x 3.1 in. (80 mm) W x 4.9 in. (124 mm) D |
| Warranty (years): | 3 |
| Features | Benefits |
|---|---|
| 200KA Short Circuit Current Rating |
|
| DIN-rail or standard panel mount |
|
| Touch-safe terminals |
|
| Single and three-phase power |
|
| Mercury Free |
|
| Faster switching with solid state |
|
| UL® 508 listed, C-UL® and CE with filter |
|
| Back-to-back SCR design |
|
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.