The EZ-ZONE PM panel mount limit controllers from Watlow® offer control options to reduce system complexity and the cost of thermal loop ownership.
The EZ-ZONE PM limit controller provides high amperage power controller output and over/under limit control in one space saving, panel mount package.
Because EZ-ZONE PM limit controllers are scalable, the customer only pays for what is needed. This controller is available in 1/32, 1/16, 1/8 and 1/4 DIN panel mount packages.
| Max Limit Loops: | 1 |
| Max Monitor Channels: | 1 |
| Alarms: | 4 |
| Mounting: | 1/32, 1/16, 1/8, 1/4 DIN front panel |
| Max Output: | 5A |
| Ambient Operating Range: | -18 to 65°C (0 to 149°F) |
| Agency Approvals: | UL®, CSA, CE, RoHS, W.E.E.E., FM, SEMI F47-0200 |
| Communication Protocols: | Standard Bus, EtherNet/IP®, DeviceNet, Profibus, Modbus® TCP, Modbus® RTU |
| Remote Limit Reset: | Yes, if digital inputs are ordered |
| Display Height: | 0.41 in. (11 mm) to 1.60 in. (41 mm) |
| Warranty (years): | 3 |
| Features | Benefits |
|---|---|
| Configuration communications with software |
|
| Factory Mutual (FM) approved over/under limit with auxiliary outputs |
|
| Memory for saving and restoring parameter settings |
|
| Agency approvals: UL® listed, CSA, CE, RoHS, W.E.E.E., FM, SEMI F47-0200 |
|
| Touch-safe package |
|
| Consistent Termination Labeling (CTL) connection system |
|
| EZ-KEY |
|
| Programmable menu system |
|
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.