Watlow’s microprocessor-based temperature limit controller provides an economical solution for applications requiring temperature limit control.
Limits are available in a broad range of packaging options, allowing selection of the best version for an application. The temperature limit controller Series LV is available with an operator interface and can be ordered in 1⁄8 DIN-square panel mount or DIN-rail mount design configurations.
The variable SERIES LV temperature limit controller includes an operator interface for viewing and selecting the set point. A red, four-character seven segment LED displays the set point. Set point selection is made with a continuous turn rotary encoder. Operating range temperature values are customer defined in the product configuration part number.
The temperature limit controllers are factory mutual (FM) approved with special UL® approval for the open board potted versions. Watlow’s limit controllers include industry leading service and support and are protected by a three-year warranty.
| Max Limit Loops: | 1 |
| Max Monitor Channels: | 1 |
| Alarms: | 0 |
| Mounting: | DIN-rail, Front panel |
| Max Output: | 8A |
| Ambient Operating Range: | 0 to 70°C (32 to 158°F) |
| Agency Approvals: | UL®, ANSI, NEMA 4X, 1P65, CE, CSA, FM, RoHS, W.E.E.E. (including potted version) |
| Communication Protocols: | n/a |
| Display Height: | 0.28 in. (7 mm) |
| Display Height: | 0.28 in. (7 mm) |
| Warranty (years): | 3 |
| Features | Benefits |
|---|---|
| Adjustable set points |
|
| Four character LED display |
|
| Multiple mounting options |
|
| High or low limit with auto or manual reset |
|
| Sensor break protection |
|
| Agency approvals |
|
| Microprocessor based technology |
|
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.