The QPAC modular controller from Watlow is a modular silicon controlled rectifier (SCR) power controller with plug-in features for flexibility. Bases are rated from 150 to 1000 amperes in one-phase, three-phase, two leg and three-phase, three leg configurations.
A variety of transformers from 120 to 575VAC, along with 50/60Hz operation, enable the QPAC modular controller to operate in applications anywhere. Plug-in control cards set the QPAC’s SCR firing modes: solid state contactor, burst firing (zero cross) or phase-angle models and are available with a wide variety of options. High speed fuses are included to protect the SCR modular controller from short circuit currents. 200KA short circuit current rating (SCCR) prevents arc flash.
| Mounting: | Back Panel |
| Max Output: | 1000A |
| Output Firing: | Zero Cross, Phase Angle |
| Phase Configuration: | 1 or 3 |
| Ambient Operating Range: | 0 to 50°C (32 to 122°F) |
| Agency Approvals: | UL®, C-UL®, SCCR |
| Dimensions: | 13 in. (330 mm) H x 6.9 in. (175 mm) W x 10.25 in. (260 mm) D |
| Warranty (years): | 3 |
| Features | Benefits |
|---|---|
| 200KA short circuit current rating (SCCR) |
|
| Modular power controller |
|
| Available in 150 to 1000 ampere ratings |
|
| Available in solid state contactor, burst firing (zero cross) or phase-angle fired mode |
|
| Rugged design for 122°F (50°C) ambient operation |
|
| Semiconductor fuses and snubber protection included |
|
| Open heater or shorted SCR detector option |
|
| UL® 508 listed and C-UL® up to 1000 amperes |
|
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.