Remote user interface and communications gateway. Moisture resistant.
The EZ-ZONE® Remote User Interface (RUI and communications gateway) can be utilized as a communication gateway device to save cost, space and wiring when digital communications is being used with two or more EZ-ZONE controllers. The EZ-ZONE Remote User Interface can also serve as a display for showing all parameter values for up to 16 EZ-ZONE controllers, again saving cost, space and wiring expenses.
| Description: | Remote user interface and communications gateway. Moisture resistant. |
| Mounting: | 1/16 DIN, DIN-rail |
| Ambient Operating Range: | -18 to 70°C (0 to 149°F) |
| Agency Approvals: | UL®, CSA, RoHS, W.E.E.E., SEMI F47-0200 when powered at 24V or greater |
| Communication Protocols: | Standard Bus, EtherNet/IP™, DeviceNet™, PROFIBUS DP, Modbus® TCP, Modbus® RTU |
| Supported Controllers: | EZ-ZONE controllers |
| Display Height: | Upper: 0.40 in. (10mm) Lower: 0.24 in. (6mm) |
| Warranty (years): | 3 |
| Features | Benefits |
|---|---|
| Single user interface device or location to access multiple controllers |
|
| Flexible use of a display interface |
|
| A single RUI and gateway provides field bus access for up to 16 EZ-ZONE controllers |
|
| Expand communication protocols to all EZ-ZONE controllers |
|
| Delivers multiple communication protocol option |
|
| EZ-ZONE P3T Armor Sealing System |
|
| EZ-KEY (RUI) |
|
| Touch-safe package |
|
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.