P750 series have diaphragm seal to be combined with a pressure gauge. These series are suitable to be used for the situation where corrosive, contaminated, hot, and viscous pressure mediums are present, and it could be used for a chemical, food, beverage, biochemical, and pharmaceutical industry.
| Nominal diameter | 63, 80 and 100 mm |
| Accuracy | 63, 80 mm : ±1.6% of full scale 100 mm : ±1.0% of full scale |
| Pressure range (MPa, kPa, bar) | Steady : 75% of full scale (63 and 80 mm) 100% of full scale (100 mm) Over range protection : 130% of full scale |
| Working Pressure | Steady : 75% full scale Over range protection : 130% of full scale |
| Working temperature | Ambient : -20 ~ 65°C Fluid : Max. 121°C |
| Temperature effect | Accuracy at temperature above and below the reference temperature (20℃) will be effected by approximately ±0.5% per 10℃ of full scale |
| Pressure connection | 316SS P751 : 1½” and 2″ Nut P752 : 1″, 1½”, 2″, clamp connection P753 : PF¾”, PF1″, PF1½”, male screw P754 : Standard and non standard flange P755 : Homogenizer P756 : Homogenizer flange (95 x 43 x 28) |
| Body | Staineless steel (316SS) |
| Diaphragm | Stainless steel (316L SS) Electropolished diaphragm Ra 12 ~ 20 ㎛a |
| System filling | Food grade oil (FDA certified) |
| Certificates | ATEX Ex II GD c IIC TX |