The SERIES F4 1⁄4 DIN industrial ramping temperature controller meets the requirements of the most demanding ramp soak controller processing applications.
Easy to set up and operate, the ramp soak controller’s programming features and proven performance capabilities are ideally suited for environmental chamber or furnace and oven applications. Single and dual channel versions are available.
Competitively-priced, the SERIES F4 ramping temperature controller features a four line, high-definition LCD interface display for quick and easy profile programming and controller configuration. Its 16-bit microprocessor ensures accuracy and delivers performance advantages you can count on from a Watlow controller.
| Control / Limit Loops: | 2 / 0 |
| Alarms: | 2 |
| Mounting: | 1 / 4 DIN front panel |
| Profiling: | Yes |
| Max Output: | 2A |
| Phase Configuration: | 1 |
| Ambient Operating Range: | 0 to 55°C (32 to 130°F) |
| Agency Approvals: | UL®/C-UL®, NEMA 4X, IP65, CE |
| Communication Protocols: | Modbus® RTU |
| Display Height: | 1.75 in. (44 mm) combined |
| Warranty (years): | 3 |
| Features | Benefits |
|---|---|
| Guided 256 step, 40 profile ramp and soak programmable memory |
|
| High-definition, four line LCD controller interface display |
|
| Menu customization |
|
| High-performance, 16-bit microprocessor |
|
| Universal inputs |
|
| Expandable modular construction |
|
| Enhanced environmental chamber control |
|
| Cascade control |
|
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.